PIC24FJ128GA008-I/PT Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24FJ128GA008-I/PT
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® 24F
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
PIC24FJ128GA008-I/PT Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)